Мой сайт
Головна | тмк 07. Загальні прин | Реєстрація | Вхід
Субота
20.04.2024
00:46
Вітаю Вас Гість | RSS

7. Загальні принципи масифікації. Психофізіологічні її причини. Масова та індивідуальна свідомість при комунікативних процесах. Концепція маси в зарубіжній науці.  

У науковій літературі в цілому описано механізм масифікації, процес перетворення людини в члена маси. оскільки «маса являє собою певне нове ціле, що не зводиться до суми людей які в нього входять», та кожна нова людська система, група або маса, утворює нову соціально-психологічну якість, яку можна зрозуміти тільки через розгляд цієї системи вцілому, а не через дослідження окремих індивідів – то розгляд індивіда у цьому контексті має здійснюватися з погляду виділення тих психологічних процесів, які змушують його перетворюватися в члена маси. індивід і маса – це діалектично зв’язані явища, які зумовлюють одне одного.

Загальний принцип масифікації зрозумілий: маса впливає на людину, змінюючи її свідомість і поведінку. В масі досягнення індивідуальні стираються.

На думку Фрейда, який цитує Ле Бона, є три причини масифікації. Перша – індивід у масі отримує почуття незбагненної потужності, якому він може віддатися, чого не зробить сам на сам, стримуючи себе. В анонімній і безвідповідальній масі почуття відповідальності зникає. Друга – людина в масі вільно піддається зараженню, запалюванню, під впливом чого легко відмовляється від власних інтересів на користь масових. Третя – здатність людини у масі легко піддаватися навіюванню. При цьому повністю губиться свідома особистість, воля і здатність відрізняти, всі почуття і думки орієнтовані в напрямку, заданому кимось

Масова свідомість – це вид суспільної свідомості властивий масам. Збір головних і значимих компонентів свідомості великої кількості груп. Це нова якість і вона виникає із збігу окремих фрагментів психології деструктурованих класичних груп.

Носій МС чітко не визначений, а тому вона має буденний характер. Змістовний бік МС поєднує знання, норми, цінності, способи поведінки індивідів, які складають масу і він формується у процесі спілкування та сприймання соціально-політичної інформації.

МС, по-перше, є загально-соціальною, а, по-друге, має загально-соціальне визнання масовою спільністю. У такому випадку МС є груповою за змістом, але індивідуальною за формою існування. Хоча МС і реалізується у масі індивідуальних свідомостей, але вона не збігається із свідомістю кожного індивіда.

Якщо субєкт потрапляє під вплив маси, то потрапляє під владу інстинктів, пристрастей. Інтелекту, розуму, свідомості немає у масовій психології.

Маси як носій масової свідомості – це ситуативно виниклі соціальні спільноти, ймовірнісні за своєю природою, гетерогенні за складом і статичні за формою вираження.

Безперечно слово маса, маси у широкому вжитку має значення «численний», проте таке значення не є термінологічним і не відбиває усієї суті поняття.

Першими значеннями слова «масовий» є «такий, у якому беруть участь широкі маси, велика кількість людей», «призначений для широких мас, загальнодоступний»

За словником маси – це велика сукупність людей, широкі кола трудящих, населення. За психологічним словником маса – будь-яка велика кількість людей різна за своєю структурою і така, що не становить соціальної організації.

Маса як явище ірраціональне, емоційне, що може існувати і в роздрібленій формі при наявності вже сформованої масової культури і при можливості керувати масовою поведінкою.

Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz